5 popularnych tras górskich dla całej rodziny
Nadchodzą piękne, słoneczne weekendy, które możemy spędzić aktywnie na świeżym górskim powietrzu. Co jeśli jednak nie jesteśmy wytrawnymi sportowcami, dla których pokonanie wielogodzinnego szlaku nie stanowi żadnego problemu? Nie rezygnujmy z pięknych widoków i szczególnej atmosfery lasów - każdą aktywność można dopasować tak, aby była przyjemnością, a nie ciężkim survivalem. Pomimo tego, że nie chcemy zdobyć najwyższego szczytu Tatr, należy zaopatrzyć się przynajmniej w odpowiednio dobrane obuwie trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową, plecak i polar, co niejednokrotnie ochroni nas przed niebezpiecznymi sytuacjami. W końcu to góry – dzika, piękna przyroda, która dla nieprzygotowanych osób może skończyć się nieprzyjemnie.Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych i najpiękniejszych tras górskich, które nie wymagają długiego przygotowania ani szczególnych umiejętności – wystarczy zabrać ze sobą prowiant i dobry humor.
1. Beskidy
Najpiękniejszym szczytem górskim w Beskidach jest Babia Góra (1725 m n. p. m.) – jej pokonanie wymaga odrobiny odwagi – wybierając zwłaszcza tzw. Perć akademicką. My jednak wybierzemy opcję łatwiejszą, by dotrzeć bezpiecznie na ten piękny szczyt, z którego rozciągają się widoki na Tatry oraz większą część pasm Beskidów. Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidu Zachodniego, który z powodu swojej wysokości, w szczytowych partiach nie jest pokryty roślinnością. Babią Górę objęto ochroną, tworząc Babiogórski Park Narodowy, w celu ochrony wspaniałej babiogórskiej przyrody. Trasę pokonujemy wśród świerkowych lasów, zdobywając pomniejsze szczyty górskie. Gdy będziemy już blisko szczytu znikną drzewa zasłaniające widoki, a pojawią się rozległe połacie traw poruszane przez porywisty wiatr. Na szczycie Babiej Góry często wieje silny wiatr, – dlatego warto pomimo ładnej pogody zaopatrzyć się w szale i czapki. Jeśli pokusimy się na dłuższą trasę, możemy zejść do nowego schroniska na Markowych Szczawinach, przy którym znajduje się węzeł szlaków. Całość trasy powinniśmy pokonać w 3-4 godziny, idąc w obie strony szlakiem czerwonym prowadzącym od Przełęczy Krowiarki.
fot. Wikipedia
2. Tatry
Najpopularniejszą trasą w Tatrach jest czerwony szlak prowadzący nad Morskie Oko. Morskie Oko Jest największym jeziorem w Tatrach, znajdującym się między pięknymi szczytami gór (m.in. Rysy), oddalone o 25 km od Zakopanego. Samochód możemy zostawić na parkingu w Palenicy Białczańskiej – najlepiej przyjechać z samego rana, aby uniknąć tworzących się w sezonie korków. Trasa wybierana często ze względu na swoją łatwość – tak naprawdę większość szlaku pokonujemy asfaltem, który dla niewprawnych piechurów i dzieci jest łatwy do pokonania. Widoki podczas całej trasy zapierają dech w piersiach – pomimo niewielkiej wysokości możemy oglądać okoliczne szczyty gór, przyjrzeć się malowniczej części Wodospadów Mickiewicza widocznych z trasy. Głównym minusem jest duża ilość turystów, przez co góry tracą swój naturalny urok. Jeśli nie przeszkadzają nam wycieczki szkolne i lekki tłok w Schronisku przy Morskim Oku – warto zobaczyć tak wspaniałe jezioro usytuowane wśród gór. Wokół Morskiego Oka prowadzi ścieżka poprzecinana licznymi potokami. Podczas jej pokonywania możemy przyjrzeć się tatrzańskim osuwiskom, roślinności specyficznej dla wysokich gór oraz zwierzętom zamieszkującym jezioro. W sumie całość trasy powinniśmy pokonać w 4-5 godzin, jeśli bierzemy pod uwagę obejście jeziora i przyjrzenie się z bliska cudownej tatrzańskiej naturze dodajmy do tego około 1-2 godziny.
fot. Wikipedia
3. Pieniny – Trzy Korony
Szlak prowadzący z Krościenka na Trzy Korony jest najstarszym szlakiem turystycznym w Pieninach. Ma podobne minusy jak wyprawa w Tatry – w sezonie, jeśli nie wybierzemy się wystarczająco wcześnie, będziemy musieli zmierzyć się z rzeszą turystów. Natomiast sama trasa w większości prowadzi wśród lasów o zmiennej roślinności. Szczyt Trzech Koron należy do jednych z najpiękniejszych w polskich górach – z platformy widokowej znajdującej się na szczycie mamy doskonały widok na przełom Dunajca, jak również na Tatry i znaczną część Beskidów. Na sam szczyt wchodzimy ok. 15 minut po sztucznej, metalowej konstrukcji. To na niej tworzą się najczęściej kolejki chętnych do zobaczenia rozległych pasm górskich. W masywie Trzech Koron występuje wiele rzadkich gatunków roślinności, które mają wspaniałe środowisko do rozwoju dzięki wapiennemu podłożu i niedostępnych turniach.
Wycieczka na Trzy Korony powinna zająć 3-4 godziny, choć trzeba dodatkowo doliczyć czas stania w kolejce na szczyt – który każdy potwierdzi, że warto zobaczyć.
fot. Wikipedia
4. Bieszczady – Tarnica
Rozpoczynając i kończąc wędrówkę w Przełęczy Bukowskiej, całość trasy powinna zająć nam od 4-5 godzin. Szlak wiedzie początkowo przez łąki i pola, przechodząc powoli w las karpacki, którego uroda jest godna podziwu. Tarnica (1346 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem w Bieszczadach po polskiej stronie, z którego rozpościerają się widoki na okoliczne szczyty. Pomimo tego, że nie zachwyca tak mocno jak Tatry, warto wybrać się zobaczyć unikalną przyrodę bieszczadzką i piękne rozległe widoki, których nie zapomnimy przez długi czas. W Bieszczadach można spotkać wiele niebezpiecznych zwierząt, dlatego warto jak we wszystkich górach nie zbaczać z wytyczonych szlaków i zwracać szczególną uwagę na dźwięki dochodzące z oddali. Podobno Bieszczady są najpiękniejszymi polskimi górami w okresie jesiennym, jednak warto wybrać się na nie również wcześniej, korzystając z uroków wiosennej pogody.
fot. Wikipedia
5. Sudety – Śnieżka
Wyjście na Śnieżkę do łatwych nie należy – jednak od jakiegoś czasu udostępniono kolejkę, która powinna nam ułatwić zdobycie najwyższego i najpiękniejszego szczytu w całych Sudetach. Kolejka krzesełkowa w Karpaczu wywozi turystów w okolice Śląskiego domu, skąd na szczyt zostaje tylko kilkadziesiąt minut. Ze Śnieżki roztacza się bajkowa panorama na całe pasmo górskie Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, a przy dobrej pogodzie również Ślęży i Masywu Śnieżnika. Na szczycie znajduje się słynne obserwatorium meteorologiczne w kształcie "latających talerzy" oraz kaplica św. Wawrzyńca. Trasa połączona z wyciągiem, może być ciekawym urozmaiceniem zwłaszcza dla wypraw rodzinnych, kiedy dzieci zdążą się zmęczyć tradycyjnym, pieszym zdobywaniem szczytu.
fot. Wikipedia
Powyższe top 5 propozycji tras górskich gwarantują aktywny i ciekawy wypoczynek nie tylko dla wytrawnych piechurów, ale całej rodziny. Trasy są stosunkowo łatwe zarówno kondycyjnie jak i orientacyjnie – sprawią wszystkim wiele radości ze wspólnie spędzonego czasu na łonie natury, nie powodując kilkudniowych zakwasów w nogach.
W górach możemy poczuć ogrom świata, jaki nas otacza, rozległe widoki i wiatr targający włosy są przecież niezapomnianym przeżyciem.
Odzież górską niezbędną do górskich wędrówek znajdziecie m.in. W sklepie 4F, który oferuje min. plecaki turystyczne, polary męskie i damskie, kurtki trekkingowe i inne akcesoria przydatne na wszelkiego typu wycieczki górskie.
Udanych wędrówek!
Opinie i komentarze (0)
Najnowsze komentarze
Mazury sa wspaniale.Jezdze tam co roku i co roku odkrywam nowe...
Dodał: Gość | 2009-07-21 13:59:21
Dodał: Gość | 2009-10-17 15:32:45
Dodał: Gość | 2014-10-10 14:42:09
Najnowsze firmy w bazie
Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...
Bieszczady - noclegi pokoje...
Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...
Newsletter
