Białka Tatrzańska latem

Dziś jest: Poniedziałek, 14 października 2019, Imieniny: Bernarda, Kaliksta
Promocje i ogłoszenia »

Góry w Polsce

2009-07-01

Białka Tatrzańska latem

Oprócz wygodnych mieszkań, dobrej regionalnej kuchni górale białczańscy oferują w swoich domach: świetlice z TV często satelitarną i video, w pobliżu domu obszerne ogrody do zabaw dla dziec korty tenisowe, baseny, boiska do gry w pitkę nożną, siatkówkę i wiele innych atrakcji, których sukcesywnie przybywa.


Najistotniejszym walorem Białki, który przyciąga uczestników, jest rzeka o tej samej nazwie.

Rzeka Białka, zimna i rwiąca, o kamienistym dnie, nie odstrasza jednak chętnych do kąpieli. Zabawy nad rzeką sprawiają przyjemność przede wszystkim dzieciom, które prześcigają się w pomysłach na zorganizowanie sobie czasu nad wodą: budująć tamy, puszczając statki, tworząc małe baseniki przy brzegu, pływając na materacach czy pontonach, rzucają kamyki do wody tzw. kaczki, próbują pod okiem dorosłych przeprawić się na drugi brzeg. Dorośli najchętniej oprócz kąpieli wodnych, oddają się kąpielom słonecznym, często zapominając o intensywności promieniowania i wówczas kwaśne mleko od gospodarzy przynosi ulgę spieczonemu ciału.

Co roku organizowane są na rzece Białce - Mistrzostwa Polski w spływie kajakowym. Jest to niezmiernie ciekawe widowisko. Rzeka zachęca nie tylko do kąpieli i pływania, ale także do łowienia ryb. W jej nurtach złowić można lipienia i typowego dla górskich rzek - pstrąga.

Oprócz wypoczynku nad rzeką, miejscowość dzięki swemu położeniu i urozmaiconemu krajobrazowi daje możliwość spędzania czasu w okolicznych, innych ciekawych miejscach. Otaczające wzgórza Pogórza Gliczarowskiego zachęcają do spacerów. Zato miłośnicy grzybobrania z pewnością nie powrócą stamtąd z pustymi koszykami. Z wierzchołków rozciąga się przepiękna panorama miejscowości oraz piętrzących się stromo ku niebu Tatr. Imponująco prezentuje się masyw Tatr Bielskich.

Z wielu punktów Białki jest możliwe dojście do najbliższych wierchów drogą polną - dojazdową lub ścieżkami. Z Kantówki kierując się na zachód dotrzeć można na Horników Wierch oraz Wysoki Wierch. Można przejść wzgórzami wzdłuż Białki i dojść tzw. Drogą Wierchową zwaną też Królewską.

Wędrując, natknąąć się można na drewniane chatki tzw. bacówki, gdyż nadal przetrwała tu tradycja wypasania owiec pod gospodarskim okiem baców i juhasów (pasterzy).

Uroczym miejscem, gdzie koniecznie należałoby się wybrać jest Litwinowa Grapa (Czarna Góra 903 m n. p. m.) - Litwinka stromo osuwająca się ku zachodowi ukazuje odsłonięte fałdy fliszu podhalańskiego. Na szczycie Czarnej Góry z inicjatywy proboszcza czamogórkiej parafii ks. Huberta Kasztelana ufundowano metalowy krzyż milenijny, obejmujący swymi ramionami całe Podhale i Spisz. Poświęcenie krzyża nastąpiło dnia 5 listopada 2000 roku przez bpa Jana Szkodonia.

Aby dostać się na szczyt, należy przejść na drugi brzeg rzeki, a następnie udać się na wschód, podchodząc coraz to wyżej. Około 40 minut potrzeba na dojście do samego szczytu, a tu prawdziwa uczta dla duszy: panorama, która zachwyci każdego. Na południu widnokrąg zakreślają Tatry od Bielskich aż po Zachodnie, na północy Gorce, na północnym zachodzie przy dobrej widoczności dostrzec można Pieniny, a na północnym wschodzie Beskidy z Babią Górą. Obraz widokowy dopełnia panorama pobliskich miejscowo przecięta wstęga; wijącej się rzeki Białki.

Zachwycającym zakątkiem, którego nie można pominąć w naszychi wędrówkach jest Przełom Białki tzw. Skałki - ścisły rezerwat przyrody.

Wyruszamy z Białki Dolnej. Dochodząc do rozwidlenia dróg kierujemy się w prawo do Białki Grapy (na lewo droga prowadzi do No wego Targu). Drogą między zabudowaniami dochodzimy do skrzyżowania, idziemy prosto w kierunku Nowej Białej. Po prawej stronie dostrzegamy wzniesienie zwane Kramnicą, nieco dalej następne o nazwie Obłazowa, malowniczo położone nad rzeką. W oddali na północ widoczna jest Cisowa Skałka, która może być następnym celem naszych wędrówek. My Jednak udajemy się w kierunku rzeki Białki. Oprócz dogodnego miejsca do kąpieli wodnych i słonecznych, Jakią stwarza nam ta okolica, można zakosztować wspinaczki i zdobyć ściany poszczególnych skałek, pospacerować po zalesionych terenach, aby później ochłodzić się i odpocząć w jaskini, gdzie podobno chronił się legendarny Janosik.

Trasy wędrówek można wydłużać, sięgając dalej poza granice miejscowości, w zależności od kondycji, wieku i możlwości turystów.

Interesująca i bogata w widoki Jest trasa z Białki do Bukowiny Klin. Rozpoczynamy wędrówkę od kościoła w Białce Tatrzańskiej. W odległści 200 metrów powyżej kościoła (na południe) skręcamy w prawo, w drogę wiodącą w kierunku Pogórza Gliczarowskiego. Wzdłuż potoku Czerwonka dochodzimy do ramienia Kustwiańskiego Wierchu. Pozostawiają rzeczkę w parowie, skręcamy w lewo i drogą przez zarośla wychodzimy na skraj lasu. Następnie udajemy się w górę. Towarzysząć nam widoki na Spis i Tatry Bielskie. Docieramy na Jankułowski Wierch. Szerokim grzbietem wród łąk podążamy, mając przed sobą widok na Tatry. Mijamy grzbiet Kornikowej, wędrujemy polną drogą za wzniesieniem Koszarkowego Wierchu i przechodzimy obok drewnianej kapliczki "Janiołów".

Łagodnie podchodzimy na Bachledów Wierch i drogą asfaltową docieramy do Bukowiny Klin.

Możemy się również udać do miejscowości Czarna Góra - Zagóra W pobliżu pięknego, położonego na wzgórzu kościoła zwiedzić można Zagrodę Korkoszów - obiekt Muzeum Kultury Ludowej na Spiszu. Jest to zagroda wiejska, którą właściciele, przeprowadzając się do Czechosłwacjię (lata 50 - te), przekazali na skarb państwa.

Doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, poprawę kondycji.Jest turystyka rowerowa, którą także można uprawiać na terenie Białki. Wzdłuż rzeki przygotowana jest do tego celu ścieżka rowerowa. Wycieczki rowerowe można organizować wierchami białczańskimi: do Gronia (z Gronia dojazd do Gronkowa i powrót do Białki), do Bukowiny Tatrzańskiej - Rusińskim Wierchem przez Wierchy: Buńdowy. Kurucowy. Olczański do ronda na Klinie, a następnie powrót do Białki.

Proponuję wybrać się rowerem na wspomniane już Skałki (Przełom Białki) lub na Cisową Skałę. Z drogi do Nowej Białej skręcić w lewo i drogą gruntową między polami dojechać do Cisowej Skałki, skąd kierować się na zachód w stronę Gronkowa, następnie w lewo na południe drogą asfaltową do Białki. Ciekawą trasą rowerową może okazać się droga do granicy ze Słowacją w Jurgowie (z Bukowiny Dolnej jedziemy w lewo, za mostem skręcamy w prawo i udajemy się prosto na południe, mijając z prawej strony szałasy pasterskie, dojeżdżamy do granicy państwa).

Doskonale na wyprawy rowerowe nadaje się trasa z Bukowiny Dolnej przez Czarną Górę - Zagórę do Trybsza, skąd wracamy do Białki.

Trasy wycieczek rowerowych można tutaj mnożyć. Lecz nie Jest to celem w tym opracowaniu, dlatego zainteresowanych odsyłam do wydanej przez Urząd Gminy Tatrzańskiej mapy tras turystyczno - sportowych dojazdy na rowerach górskich: "Podhale i Tatry".

Wieczory w białczańskiej wiosce też mogą być atrakcyjne: spacery przy księżycu, ognisko - góralska watra z pieczeniem kiełbasek lub barana. Dla chętnych możliwość zorganizowania występów bajarzy ludowych i góralskiego zespołu tanecznego. Spotkaniom przy watrze nie przeszkodzi nawet deszczowa pogoda, gdyż i o tym pomyśleli przezorni białczanie, budując nad rzeką szałasy z paleniskami wewnątrz.

Kontakt z góralszczyzną dają też miłe chwile spędzone w "Sorosowej Karczmie". W stylowo urządzonych wnętrzach serwuje się głównie regionalne potrawy. Dopełnienie stanowi muzyka góralska i gorąca atmosfera przy kominku. W Białce już od 30 lat istnieje Klub Sportowy "Watra". W Białce środkowej usytuowane jest pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z szatniami oraz boiskiem wrotkarskim, a zimą lodowiskiem. Obiekty te powstały na terenach parafialnych, które na ten cel ofiarował obecny Proboszcz ksiądz Stanisław Maślanka.

Bliżej rzeki dostępne są boiska do gry w siatkówkę oraz ścieżka zdrowia.

Dla miłośników jazdy konnej i ta forma odpoczynku została przewidziana w przygotowaniach do sezonu turystycznego. Z myślą o amatorach wczasów w siodle, Władysław Dziubas zakupił koniki huculskie, które chętnie udostępnia wczasowiczom.

Białka Tatrzańska oprócz swojego własnego powabu i uroku jest także doskonałś bazą wypadową w nieco dalsze zakątki Podhala i inne regiony. Bliskość Zakopanego (20 km) skłania do wycieczek zarówno do samego miasta, jak też w okoliczne dolinki.

Białka Tatrzańska - to odpowiednie miejsce na odpoczynek dla każdego; dla dorosłych potrzebujących ciszy, spokoju i kontaktu z naturą; dla młodzieży lubiącej ruch, dynamikę, chętnych do realizowania swoich planów na górskich ścieżkach, jak również dla dzieci potrzebujących bezpiecznych i dogodnych miejsc do radosnej zabawy.

A oto białczańskie zaproszenie na lato:
Przyjeżdżajcie do nas!
Pakując się nie zapomnijcie zabrać
plecaka pełnego miłości do bliżnich,
szeroko otwartych oczu, wrażliwych na piękno,
garść dobrego humoru, szczypta optymizmu,
litr olejku do opalania,
a reszta, niezbędna do przetrwania
czeka na miejscu.Source: http://www.bialkatatrzanska.com
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014