Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka

Dziś jest: Poniedziałek, 14 października 2019, Imieniny: Bernarda, Kaliksta
Promocje i ogłoszenia »

Góry w Polsce

2009-04-04

Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka

Jedną z górskich atrakcji są wodospady, które tworzą potoki spływające z gór. W okolicy Szklarskiej Poręby znajdują dwa wodospady, które są łatwo dostępne i licznie odwiedzane przez turystów. Na rzece Szklarka powstał Wodospad Szklarki, a potok Kamieńczyk utworzył Wodospad Kamieńczyka.


Przed wjazdem do Szklarskiej Poręby zatrzymaliśmy się na parkingu przy Wodospadzie Szklarki. Pomimo wczesnej pory nie byliśmy jedynymi którzy chcieli zobaczyć wodospad. Szlak prowadzący do wodospadu biegnie wzdłuż brzegów rzeki, a Droga do Wodospadu Szklarki droga jest krótka i doskonale utrzymana, dzięki czemu po kilku minutach dotarliśmy na miejsce.

Wodospad Szklarki tworzy górski potok spadający z wysokości 13 metrów szeroką kaskadą zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie. Wodospad można podziwiać ze zbudowanej platformy widokowej. Miejsce przy wodospadzie jest na tyle urokliwe, że każdy chce mieć pamiątkowe zdjęcie, co sprawia, że czasami trzeba zaczekać na swoje pięć minut.

Na prawo od wodospadu znajduje się schronisko PTTK Kochanówka, które omijamy i wchodzimy do góry po kilkunastu betonowych schodkach. Brzegiem rzeki prowadzi szlak, którym można podejść powyżej wodospadu, aby zobaczyć go z góry. Dalej ścieżka prowadzi łagodnie pod górę. Dla bezpieczeństwa zwiedzających pomiędzy rzeką a ścieżką ustawiono drewniane ogrodzenie.

Dotarcie do drugiego z wodospadów wymaga przejechania przez całą Szklarską Porębę. Przy wyjeździe na Jakuszyce, tuż przy drodze znajduje się dogodny, lecz płatny parking z którego można rozpocząć wędrówkę czerwonym szlakiem do Wodospadu Kamieńczyka. Pierwsza część Kanion Kamieńczykadrogi jest łatwiejsza, ponieważ teren jest niemal płaski. Dopiero końcowy odcinek drogi wymaga większego wysiłku, który trzeba włożyć aby podejść pod spore wzniesienie. Wyłożona kamieniami droga jest zazwyczaj licznie oblegana przez turystów udających się w góry.

Wodospad Kamieńczyka można zobaczyć z dwóch miejsc. Na wysokości schroniska wystarczy podejść na lewo do ogrodzenia, skąd można podziwiać górną część wodospadu. O wiele ciekawsze jest jednak zejście na dno kanionu i obejrzenie wodospadu w całej okazałości. Za to drugie rozwiązanie trzeba jednak zapłacić. W kasie biletowej dostajemy bilet oraz plastikowe kaski, które mają nas chronić przed spadającymi z góry odłamkami skał.

Na dno kanionu schodzimy po metalowych schodach. Dalej poruszamy się po chodniku przytwierdzonym do skalnej ściany, którym docieramy do podnóża wodospadu. Woda spada tu z wysokości 27 metrów tworząc malowniczą kaskadę, na którą składają się trzy nierównej wysokości progi. Dopiero z tego miejsca widać piękno Wodospadu Kamieńczyka. Duże wrażenie robi także Kanion Kamieńczyka o długości 100 metrów i pionowych ścianach o wysokości do 25 metrów.

Na zwiedzanie Wodospadu Szklarki wystarczy zarezerwować godzinę czasu, natomiast wycieczka do Wodospadu Kamieńczyka może zająć w zależności od kondycji od dwóch do trzech godzin.


Source: http://www.adamski.pl
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014