Zakopane

Dziś jest: Piątek, 19 lipca 2019, Imieniny: Alfredy, Wincentego
Promocje i ogłoszenia »

Góry w Polsce

2009-02-22

Zakopane

Zabytki
 • drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa z połowy XIX wieku (ulica Kościeliska);
 • drewniany kościół z początku XVIII wieku;
 • neogotycki kościół parafialny Świętej Rodziny na Krupówkach z lat 1877-96, według projektu Józefa P. Dziekońskiego. Mroczne wnętrze wypełnione jest obrazami, malowidłami i rzeźbami. Ołtarz główny (z 1903 r.) jest w formie tryptyku, na którym widnieje Święta Rodzina. Na ścianach głównej nawy znajduje się polichromia Janusza Kotarbińskiego, przedstawiająca osiem błogosławieństw. Po północnej stronie prezbiterium znajduje się kaplica Jana Chrzciciela z 1899 r., którą zaprojektował sam Stanisław Witkiewicz.;
 • kaplica Gąsieniców wzniesiona w 1800 roku przez Pawła Gąsienicę (ulica Kościeliska);
 • drewniana kaplica w Jaszczurówce zbudowana w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim;
 • Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - pierwszy cmentarz w Zakopanem, na którym spoczywają sławni pisarze, artyści i taternicy, m.in. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński (ulica Kościeliska);
 • Nowy Cmentarz Zakopiański otwarty w 1907 r., na którym spoczywaja sławni artyści, alpiniści, ratownicy górscy, księża oraz kombatanci z okresu I i II wojny światowej (ulica Nowatorska);
 • willa Koliba zbudowana w 1892 roku według projektu Stanisława Witkiewicza. W willi mieści się muzeum z eksponatami etnograficznymi, sprzęty projektu Witkiewicza oraz kolekcja portretów Witkacego (ulica Kościeliska);
 • willa pod Jedlami z 1897 r., zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Willa przez wiele lat należała do rodziny Pawlikowskich (ulica Koziniec 1);
 • willa "Witkiewiczówka" z 1904 r., zaprojektowana przez Jana Koszycę w stylu zakopiańskim (ulica Antałówka);
 • chata Sabały - drewniany budynek z pierwszej połowy XIX wieku (na Starych Krzeptówkach).


Krupówki - jest to jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. Obecnie stoją tu wspaniałe wille, drewniane chałupy, mieści się tu również większość sklepów i knajpek. Ulica jest wspaniałym miejscem dla osób lubiących wszystko to, co góralskie... Krupówki są najbardziej tętniącą życiem ulicą w mieście. Niektórzy tyuryści ograniczają Zakopane tylko do Krupówek. Jednak Krupówki to też miejsce, w którym należy uważac na portfele.

Ulica Kasprusie - pierwsza przecznica Kościeliskiej po lewej stronie od Krupówek. Ulica jest dość gęsto zabudowana mieszaniną starej i nowej architektury.

Ulica Kościeliska - obecnie stanowi skansen. Od XVI w. "honorne" rody góralskie zakładały swoje gospodarstwa. Poszczególne domy oznaczone są tablicami informującymi o nazwiskach pierwszych gospodarzy i roku budowy.

SzczytyGubałówka (1120 m n.p.m.) - jest niezbyt wysoką górą i dość mocno zalesioną. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wejść na szczyt Głubałówki pieszo, a zjechać krętym torem z wysokości 700 m, na "sankach" lub w środku zamkniętych rur. Zapewne ciekawą atrakcją okaże się przejażdżka kolejką na Głubałówkę, z której będziemy podziwiać rozległą panoramę Tatr. Na targowisku, przy drodze na Głubałówkę możemy zaopatrzyć się w oscypki i ludowe wyroby.

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Zimą jest rajem dla narciarzy. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Ze wzniesienia będziemy podziwiać wspaniałą panoramę: Tatr Zachodnich z Czerwonymi Wierchami i Giewontem, Tatr Wysokich z Krywaniem i Świnicą. Z Kasprowego Wierchu możemy zejść na Halę Gąsienicową lub na Suchą Przełęcz. Na Kasprowy Wierch wjedziemy kolejką linową, która ma trzy stacje: dolną w Kuźnicach, pośrednią na Myślenickich Turniach oraz górną na kasprowym Wierchu. W sezonie jest tu bardzo tłoczno więc warto przybyć w pierwszej godzinie kursów od 7.00 do 8.00. Długość trasy wynosi 4291 m, a różnica wzniesień 936 m.

Antałówka (940 m n.p.m.) - zachodnie stoki góry pokryte są dość zniszczonym lasem świerkowym i polanami. Na południowym stoku znajdują się trasy i wyciąg narciarski. Na wzgórzu stoją słynne wille: "Witkiewiczówka", Gospoda Włóczęgów oraz basen kąpielowy zasilany wodami termalnymi - odwiertowy wypływ cieplicy (36,8°C).

Giewont (1895 m n.p.m.) - jest najpopularniejszym szczytem w naszym kraju. Pierwszego udokumentowanego wejścia dokonali Franciszek Herbicha wraz z Aleksandrem Zawadzkim w 1830 roku. W zimie pierwszym zdobywcą szczytu był Mariusz Zaruski wraz z pięcioosobową grupą w 1904 roku. Zimą północną stromą ścianę zdobyto dopiero w 1956 roku. W historii Giewontu przełomowy okazał się rok 1901. Z okazji nadejścia nowego stulecia na szczycie ustawiono żelazny krzyż 17-metrowej wysokości.

Nosal (1206 m n.p.m.) - bardzo tłumnie odwiedzany szczyt. Znajduje się w odległości ok. 4 km od Zakopanego. Jest znakomitym punktem widokowym na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Na stokach znajduje się popularna trasa slalomowa (1953-1954), wraz ze sztucznym naśnieżaniem i wyciągiem krzesełkowym.

DolinyDolina Gąsienicowa - nazwa związana jest z nazwiskiem Gąsieniców, dawniejszych właścicieli. W zapisach pojawiła się już w 1653 roku jako hala Stawów. Przez turystów była odwiedzana już na początku XIX wieku. Jest węzłem dla wielu szlaków turystycznych i bazą wypadową narciarzy (wyciągi narciarskie) i taterników. Do Doliny Gąsienicowej można dojść z: Kuźnic - szlakiem przez Jaworzynkę lub Boczań, z Brzezin i Toporowej Cyrhli - przez Psią Trawkę, z Wierchu Porońca i Łysej Polany - szlakami przez Rówień Waksmundzką. Dolina Gąsienicowa stanowi górne piętro walnej Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Dolina Gąsienicowa posiada dwie odnogi, rozdzielone granią Kościelców: odnogę południowo-zachodnią z Zielonym Stawem i dziewiętnastoma innymi mniejszymi zbiornikami oraz południowo-wschodnią (prawą) - ze Zmarzłym i Czarnym Stawem Gąsienicowym.

Dolina Jaworzynki znajduje się na wschód od Kuźnic. Niedaleko jest jaskinia w Magurze. Z doliny możemy podziwiać wspaniały widok na Giewont. Idąc w dół szlakiem schodzimy na piękną polanę Jaworzynkę. Po obu stronach drogi znajdują się wyremontowane szałasy. Dolina Roztoki i Piciu Stawów Polskich - obydwie doliny są odnogami Doliny Białki. Jest to najbardziej niedostępna część polskich Tatr. Dolina Roztoki rozciąga się pomiędzy dwoma wodospadami: Wodogrzmoty Mickiewicza i Siklawa - jedne z najładniejszych w Polsce. Z kamiennego mostu (wzniesionego w 1900 r.) można podziwiać górna krawędź Niżniego Wodogrzmotu oraz Pośredni Wodogrzmot. Górną część Doliny Roztoki zamyka Siklawa - najwyższy wodospad w Polsce (70 m). W Dolinie Pięciu Stawów, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pięć stawów, z których największym jest Wielki Staw. Dolinę otaczają skały granitowe. W rejonie dolin możemy spotkać kozicę i świstaki.

Dolina Chochołowska - największa tatrzańska dolina, leżąca na zachodnim krańcu pasma, wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Można tu spotkać pasące się stada owiec oraz szeregi starych szałasów. W Dolinie Chochołowskiej została nakręcona słynna scena kuligu w ekranizacji Potopu. Wczesną wiosną możemy podziwiać tu masowo kwitnące krokusy. Dolina Chochołowska była ulubionym miejscem naszego papieża Jana Pawła II, którą - już jako papież - odwiedził w 1982 roku.

Dolina Kościeliska - podobno najpiękniejsza dolina Tatr Zachodnich, mierząca 9 km długości. Pod względem powierzchni ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej. Spodnią częścią doliny płynie Potok Kościeliski, który ukształtował dno doliny. W tym miejscu skupia się najwięcej jaskiń w Tatrach - jest ich ok. 300. W dolinie znajduje się wiele ciekawych form skalnych, które noszą przedziwne nazwy, np. Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie. W XVI w. w dolinie wydobywano srebro, miedź, rudy żelaza. Najwyższym szczytem doliny jest Błyszcz (2159 m n.p.m.).

StawyMorskie Oko i Czarny Staw Pod Rysami - stawy położone są między Rysami - na południu i Opalonym Wierchem (2115 m n.p.m.) - na północnym-zachodzie. Morskie Oko jest największym i najpiękniejszym tatrzańskim stawem (powierzchnia - 35 ha) i czwartym, co do głębokości (50,8 m). Leży na wysokości 1395 m n.p.m. Staw okolony jest licznymi szczytami: po lewej stronie - Rysy (2499 m n.p.m.), na wprost - Mięguszowieckie Szczyty z Mięguszowieckim Wielkim (2438 m n.p.m.), na prawo - strzelisty Mnich, a nieco dalej - stoki Miedzianego. Na brzegach jeziorka rosną wspaniałe limby, w wodach żyją pstrągi. Czarny Staw pod Rysami położony jest w górnej części doliny Rybiego Potoku, tuż ponad Morskim Okiem, na wysokości 1583 m n.p.m. Jest drugim, co do głębokości jeziorem w Tatrach Polskich (76 m). Otoczony jest górskimi szczytami. Ku brzegom stawu opada bardzo strome urwisko Kazalnicy.

Smerczyński Staw - położony jest na wysokości 1227 m n.p.m., w Dolinie Kościeliskiej, w pobliżu Hali Ornak, zajmuje niecały hektar powierzchni, otoczony jest gęstym lasem, który stanowi ścisły rezerwat przyrody.

Czarny Staw Gąsienicowy - leży na wysokości 1620 m w Dolinie Gąsienicowej. Jest jednym z największych tatrzańskich jezior (powierzchnia - 18 ha, głębokość - 51 m). Nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca. Wody jeziora są bardzo czyste i mają szafirowe zabarwienie. Na jeziorze znajduje się niewielka wysepka porośnięta kosodrzewiną. Jezioro było tematem obrazów m.in. Alfreda Schouppégo, Wojciecha Gersona, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych artystów.

Zielony Staw Gąsienicowy - położony w Dolinie Gąsienicowej, w pobliżu Skrajnej Turni, na wysokości 1672 m n.p.m. Powierzchnia - 3,84 ha, głębokość - 15 m. Jezioro jest koloru zielonego, który zawdzięcza obecnemu planktonowi. Wielki Staw - położony jest w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jest drugim co do wielkości stawem w Tatrach (powierzchnia 34,14 ha). Oddziela od siebie dwa masywy: masyw Miedzianego i Masyw Koziego Wierchu. Usytuowany jest w przegłębieniu dna cyrku lodowcowego. W tym stawie bierze początek Potok Roztoka.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014